WordPress Site Hızlandırma – İçindekiler

WordPress Site Hızlandırma

WordPress site hızlandırma işlemi neden önemlidir? Google için en önemli etkenlerden birisi web sitenizin hızıdır. Eğer yeterli hıza sahip değilseniz sıralama da üst sıralara çıkmak yerine alt sıralara düşeceksiniz. Ve bu durum da sitenizin performansını ve gelen trafiği azaltacaktır. Ne kadar yazınız olsa da istenilen performans Google’a aktarılmadığı sürece emeklerinizin boşa gitmesi muhtemel. Peki WordPress site hızlandırma işlemi nasıl yapılır?

WordPress Web sitenizin hızını ölçmek

WordPress site hızlandırma işlemine başlamadan önce web sitenizin hızını öğrenmek hem size bilgi sağlayacak hem de işlemleri yaptıktan sonra ne kadar yol katettiğinizi görmenizi sağlayacak bir işlemdir.

WordPress Web sitemin hızını nasıl ölçebilirim?

WordPress site hızınızı ölçebileceğiniz 3 site öneriyorum. Ve bu siteler gerçekten başarılı ki birisi zaten Google’ın kendi hizmetidir. Siteler;

WordPress Site Hızı Ölçme - GTmetrix ile Site Hızını Ölçme
WordPress Site Hızı Ölçme – GTmetrix ile Site Hızını Ölçme

WordPress, PHP ve Eklentilerin sürümünü kontrol etmek

WordPress sitenizi hızlandırmak için kullanacağınız en basit yöntemlerden birisi güncellenmemiş php, WordPress ve eklentilerin sürümünü kontrol etmek olacaktır. Eğer sürümler eski ise siteniz de performans düşüşüne neden olacaktır. Güncelleyerek eksiklerin ve siteniz de oluşan yavaşlamanın az da olsa önüne geçebilirsiniz.

Php ve WordPress Güncelleme - WordPress Hızlandırma
Php ve WordPress Güncelleme – WordPress Hızlandırma

Hızlı WordPress Teması Seçmek

WordPress site hızlandırma işlemi için en önemli etkenlerden birisi WordPress siteniz için hızlı bir WordPress teması seçmektir. Websitenizi yavaşlatan etkenler yüksek çoğunlukla temadan kaynaklıyor. Tema siteniz için çok önemli bir değerdir. Siteniz ona göre şekil alır, sorgular ona göre işlenir. Temanız da bulunan gereksiz dosyalar sitenizi yavaşlatabilir. Bunun için hızlı bir WordPress teması seçmek gerçekten önemlidir.

Hızlı WordPress teması seçmek isterseniz “Hızlı WordPress Temaları” adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Hızlı WordPress Teması - SCHEMA
Hızlı WordPress Teması – SCHEMA

Kullanılmayan Tema ve Eklentileri Kaldırmak

Sitenizin hızını arttırabileceğiniz başka bir fikir ise kullanmadığınız temaları ve eklentileri kaldırmak. Kullanmadığınız veya eski sürümde kalmış eklentiler sitenizin performansına etki ediyor. Bu da sitenizin yavaşlamasına sebep oluyor. Kullanmadığınız eklentileri ve temaları kaldırmak sitenizin performansına artı değer katar.

CSS ve JS Dosyalarını Küçültmek

WordPress Site Hızlandırma için diğer bir etken ise dosyalarınız da bulunan css ve js dosyalarını küçültmektir. Bu dosyaları küçültme işlemi gereksiz kodları kaldırır ve sitenizin hızlı yüklenmesin de ve site performansınız da artış sağlamasına yardımcı olur. Peki bu işlemler nasıl yapılır?

Benim kullandığım ve tavsiye ettim site ile css ve js dosyalarınızı küçültme işlemi yaparsınız.

Önemli! : Her işleme karşı dosyalarınızı değiştirmeden önce yedek almayı unutmayınız!

Site Hızını Arttırma WordPress - CSS ve JS Dosyalarını Küçültmek
Site Hızını Arttırma WordPress – CSS ve JS Dosyalarını Küçültmek

Cache (Önbellek) Eklentisi Kullanmak

WordPress site hızlandırma işlemi için Cache (Önbellek) eklentisi çok önemlidir. Cache (Önbellek) eklentisi kullanarak otomatik bir şekil de css ve js dosyalarınızı küçültme işlemi yapabilirsiniz ve bu da sitenizin yüklenme ve sitenizin hızını arttırma işlemine artı değer olarak eklenir.

Kullandığım ve önerdiğim eklentiler ise şunlar ;

Not : Cache eklentilerini nasıl ayarlamanız gerektiren bir makale yazacağım.

Site Hızlandırma WordPress - Cache(Önbellek) Eklentisi Yüklemek
Site Hızlandırma WordPress – Cache(Önbellek) Eklentisi Yüklemek

Websiteniz de bulunan Resimleri Optimize Etmek ve Küçültmek

WordPress site nasıl hızlandırılır? sorusuna kesin olarak cevap verilecek en önemli konulardan birisidir. Websiteniz de bulunan yüksek boyutlu dosyalar hem ziyaretçileriniz için hem de websiteniz için eksi bir değerdir. Yüksek boyutlu resimler sitenizin yüklenme hızını azaltır ve bu da sitenizin performans değerine etki eder. Peki resimleri nasıl optimize ederim ve küçültebilirim?

Öncelikle kesinlikle sitenize yükleyeceğiniz resimler .jpeg uzantılı olsun. ve şu siteden yüklediğiniz resimleri küçültebilirsiniz.