Sismik İzolatör Nedir?

Sismik İzolatör Nedir? Sismik izolasyon tabanı olarak da bilinirler. Eş anlamlı olarak taban izolasyon ve zemin yalıtım sistemleri olarak da geçer. Depreme karşı koruma sağlayan en popüler araçlardan birisidir. İnşa edilmiş yapılara gelen şiddetin emilmesi ve hasarın önlenmesi için kullanılır. Sismik izolatörlerin araştırmalarına göre depremin 3 kat aza indirgendiği görülmüştür. Ayrıca bakınız : Wikipedia

Sismik İzolatör
Sismik İzolatör

Sismik İzolatör Ne İşe Yarar?

Sismik izolatör binanın altyapısına konumlandırılır ve depremin şiddetini ve kuvvetini emmeye yarayan bir araç olarak kullanılır. İnşa edilen yapının deprem yüklerini şiddetini en aza indirilmesi için tasarlanmıştır. Günümüz de en etkili teknolojik alet olarak kullanılır.

sismik-izolatör
Sismik İzolatör Sarsıntıya Etkisi

Sismik İzolatör Türleri

Sismik İzolatör
Sismik İzolatör Türleri

Kurşun Çekirdekli İzolatörler

Sismik izolatör türü olarak Kurşun çekirdekli izolatörler sönümleme kapasitesi %25 den büyük olabilir. Kurşun çekirdekli izolatörler, şiddetli hareketler sırasında etkili şiddeti sömürmeyi kolaylaştırmaya yarar.

Sürtünme Tipi İzolatörler

Sismik izolatör türü olarak Sürtünme tipi izolatörler sürtünme yolu ile şiddetli enerjileri sömürerek şiddeti ve kuvveti azaltmaya yaran izolatör türüdür.

Kauçuk İzolatörler(Yüksek Sönümleme)

Sismik izolatör türü olarak Kauçuk izolatörler yüksek sönümleme kapasitesi vardır. Özel bileşimi olan “HDBR” ile kauçuk ve kauçuk tabakaları arasında çelik plaka takviyesi ile çoklu katmanlardan oluşur.

Sismik İzolatörlerin Faydaları Ve İnşa Edilmiş Sistemlere Katkısı

  • Sismik izolatör inşa edilmiş yapılarda deprem gibi sarsıntılı kaynakları engelleyerek yapılar üzerinde etkisini azaltarak sistemlerin(hastane, okul, iş yerleri vs.) Sarsıntı şiddetinden etkilerden zarar alacak elektrik, sıhhi, gaz tesisatlarının, elektronik aletlerin arızalanmasının, hizmetlere, yapıya ve çevreye vereceği zarar engellenir.
  • Sismik izolatör kalıcı ve etkili hasarlardan korur ve böylelikle aksi sıkıntıların çıkmasını engeller.
  • Sismik izolatör Büyük depremler sonrası yapıyı ayakta tutabilme imkanı sunar.

Sismik İzolatörlerin Kullanım Yerleri Nelerdir?

Sismik İzolatör neredeyse her yapıda kullanılabilir. Yaygın olarak yüksek, kurumsal binalarda kullanılmaktadır. Aslında her binada kullanılması gereken bir yapıdır. Günümüz de artan depremlerle beraber bir kez daha kendini hatırlatan bir araçtır. Aşağıdaki görsel de sismik izolatör altyapısı kullanılmış bir hastanenin deprem şiddetini ne denle azalttığını görüyoruz.

Hastane Sismik İzolatör (Elazığ Depremi)
Hastane Sismik İzolatör (Elazığ Depremi)

Daha Fazla “KONU DIŞI” bilgiler için tıklayınız.