Site İçi SEO (On-Page SEO) Rehberi kısaca neden Site İçi SEO kullanmamız gerekiyor diyorsanız size şu şekilde açıklayım. Arama Motorları Seçici davranır.Bu yüzden sitenizin ve dış SEO İle Optimize edilmiş olması gerekir. Yoksa sıralamada yarışa 1-0 yenik olarak başlarsınız. Sitenizi üst sıralara yükseltmek ve üst sıralarda tutmak için her web sitesi olanların bilmesi gereken önemli etkenlerden biriside On-Page SEO (Site İçi Seo)dur. Bu yazımda sizlere;

Site İçi SEO (On-Page SEO) Nedir ?

Site İçi SEO (On-Page SEO) Rehberi Web sayfası içinde alakalı ve bağlantılı sayfalar oluşmasını sağlar . Web sitenizin içeriği , URL,Başlıklar,Açıklamalar , bu örnekler Web sayfanızın birbiriyle alakalı ve optimize olmasını sağlar.

Site içi SEO ve Anahtar Kelimenin Önemi

Site içi SEO için en önemli kurallardan birisi yazınızda veya sayfanızda kesinlikle anahtar kelime bulundurmalısınız. Arama Motorları yazınızın alaka düzeyini anahtar kelimeler ile belirler. Sayfa başına anahtar kelime ile başlamak (Google Önem Verir) ve yazınızın içinde konular aralığında en az 1 defa bulundurmak alaka düzeyinizi belirler, bu durum da yazınızın ve web sayfanızın öne çıkma olasılığını arttırır.

Site İçi SEO Rehberi Anahtar Kelime
Site İçi SEO Anahtar Kelime Önemi

Anahtar Kelime için Eş Anlamlı Kelimeler Kullanmak

Site içi SEO için eş anlamlı kelimeler neyi ifade ediyor?“H1” veya “H2” Tagları içerisinde kullandığınız anahtar kelimeler için eş anlamlı cümleler barındırmak yazı içerisindeki alaka düzeyini ve arama motorlarında eş anlamlı kelimeler arattığı zaman sayfanızın çıkma olasılığını arttırır ve buda trafiğiniz arttırabilen etkenlerden birisidir. buda Site İçi Seo (On-Page SEO) bir artı değer daha kazanmanızı sağlar.

Site İçi SEO Anahtar Kelime İçin Eş Anlamlı Kelimeler Kullanmak
Site İçi SEO Anahtar Kelime İçin Eş Anlamlı Kelimeler Kullanmak

2. Site içi SEO ve Başlık Yazısını “H1” Tag İle Kullanmak

Site içi SEO için Başlık Yazınızı “H1” Tag ile kullanmak Site İçi Seo (On-Page SEO) optimizasyonu için neredeyse olmazsa olmazlardan birisidir.Hem Dikkat Çekmek için hem WordPress Altyapısında yazıların “H1” Tagı ile otomatik olduğu için kullanmak +1 değerdir.

Site İçi SEO Başlık H1 TAG
Site İçi SEO Başlık Yazısını “H1” Tag İle Kullanmak

3. Site içi SEO ve H2 Tag İçerisinde Anahtar Kelime Kullanmak

Site İçi Seo (On-Page SEO) için optimizasyonu arttıran bir başka değer ise “H2” Tagı içerisinde Anahtar Kelime kullanmaktır.

Site içi SEO (H2-Anahtar Kelime)
Site içi SEO (H2-Anahtar Kelime)

4. Site içi SEO ve En Önemli Faktörlerden : “SEO Uyumlu URL”

“SEO Uyumlu URL derken” ? diyebilirsiniz. Fakat Google içerikleri incelerken URL dizininde anlatmak istediğiniz ve konuyla en alakalı düzeyleri belirtmenizi bekler. Bunun için URL yazarken SEO uyumlu olup olması dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisidir.

Site İçi SEO (SEO Uyumlu URL)
Site İçi SEO (SEO Uyumlu URL)

4-1. Site içi SEO Peki , “SEO Uyumlu URL” Nasıl Olur ?

Örnek ;

  • Tercih Edilmeyen : tolgahanacar.net/p=62, tolgahanacar.net/seo/rehber/site-ici-seo-rehberi-on-page-seo vs.
  • Kullanılması gereken : tolgahanacar.net/site-ici-seo

5.İçeriğiniz Kaliteli Olması

Belki hep bahsediyoruz. “Anladık kardeşim içerik kaliteli olacak!” ama SEO için olmazsa olmaz faktörlerden birisidir. Google bir çoğu yönden içeriğinizin kaliteli olup olmadığını kapsayabiliyor.

Site İçi SEO (Kaliteli İçerik)
Site İçi SEO (Kaliteli İçerik)

5-1. Site içi SEO Kalite Testi Yapabilecek Bazı Veriler

Yine Site İçi SEO’nun bakacağı önemli bir değer.

  • Sitenize gelen ziyaretçilerin hemen çıkma süresi
  • Sitenize gelen ziyaretçilerin ortalama sitenizde durma süresi
  • Sitenize gelen ziyaretçi bir daha geliyor mu?

6.Gelelim “Link” ve “Backlink” Konusuna

Site içi SEO (On-Page SEO) optimizasyon için yazılarınızda,sayfalarınızda web sayfanıza çıkışlar vermelisiniz.

Link Ve Backlink Kullanımı

6-1. Site içi SEO ve Link

Site İçi SEO (On-Page SEO) Link Ve Backlink

Yukarıda ki fotoğrafta da belirttiğim gibi bir yazımdan web sayfamın içine başka bir konuya link veriyorum. yukarı da ki fotoğrafta ki konuya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6-2. Site içi SEO Peki “Backlink”in Önemi Nedir ?

Backlink Almak Google sıralamanızı arttıran en bilinen yöntemlerden birisidir ve işe yaradığı görülmüştür. Backlink Alma Yolları Makalem gelecektir. Backlink konusuna detaylı bir şekilde değineceğim.

7.Site içi SEO Uyumlu WordPress Temaları Kullanmak

“SEO Uyumlu WordPress Temaları “ kullanmak sitenizin SEO ile optimize olmasını sağlar. Buda Site İçi SEO olarak optimizasyonu arttırır.

SEO Uyumlu WordPress Temaları

8.Site içi SEO ve Site Hızınızın Önemi

Google Site Hızınıza önem verdiği kesin bir gerçek , Buda sıralamanızı etkiler. Kısacası Sitenizin hızı hızlı olmak zorunda buda ön sıralarda çıkmanızı sağlar.

WordPress Site Hızın Önemi

8-1. Site içi SEO Site Hızımı Nasıl Ölçebilirim ?

Burada bahsettiğim yazımda hem sitenizin hızını test edebilir hem de Hızlı WordPress Temalarını görebilirsiniz.